Strážci
Conner (Červený)
Conner (Triasový)
Ethan
Kira
Tommy
Trent

Zordy
Bio Zordy
Dino Zordy
Hromosaurus Megazord
Dino Stegazord
Mezodon Megazord
Triceramax Megazord
Valkasaurus Megazord

Arzenál
Zbraně/Výbava
Vozidla

Spojenci
Protivníci
Monstra

Dr. Tommy Oliver, kdysi nejlepší Strážce na světě je nyní skrytý jako učitel biologie na Reefsidské Střední po destrukci jeho laboratoře a zmizení jeho partnera Antona Mercera. Jako mírný učitel biologie spadá pod vedení tajné protivnice ředitelky Randallové. Když ho pověří službou na poškole, vezme Connera: horkokrevného fotbalistu, Ethana: šampiona ve hrách a Kiru: osamělou hudebnici na výlet do muzea. Když je doktor pryč, tři hašteřiví studenti se propadnou do podzemní laboratoře, kde naleznou Dino Krystaly, které jim dají nadlidské schopnosti. Když se Dr. Oliver dozví, že se vrátil Mesogog, který zničil jeho laboratoř, rekrutuje tři teenagery, aby se stali Strážci Vesmíru pro boj se zlem. Se silou Dino Krystalů na jejich straně musí probudit robotické dinosaury zvané Dino Zordy, které jsou spojením dinosauří DNA a technologie.

Když Mesogog nalezne další Dino Krystal, Dr. Oliver ho musí ukrást dříve, než ho bude schopen použít pro zlé účely. Jak se jeho studenti dozvídají o jeho historii Strážce, Tommy musí navázat na svou minulost spojením s novým Dino Krystalem a vedením týmu jako Černý Strážce. Tommy bojuje proti zlému Zeltraxovi, který má s Tommym nějaké nevyřízené účty. Byl kdysi jeho kolegou, známým jako Terrance Smith, ale když se snažil bojovat s Tommym o práci, byl fatálně zraněn při nehodě v laboratoři. Přestavěný jako Zeltrax bojuje proti Dr. Oliverovi za pomstu.

Anton Mercer se objevil v Reefsidu poté, co Tommy myslel, že zemřel při explozi. Tommy je ještě více překvapen, když se dozví, že Trent je jeho adoptovaný syn. Ale když Trent začíná pochybovat o akcích svého otce, sleduje ho skrze nevidiportál a nalezne se uvnitř Mesogogovy Ostrovní Pevnosti. Po odhalení Dino Krystalu plného zla, je přemožen jeho silou a transformován ve zlého Bílého Strážce. Objevením, že Anton je Mesogog se Trent přidá do jeho zlé armády. Ale Anton odhalí, že Mesogog je výsledek experimentu se špatným koncem. Nedokáže kontrolovat svou temnou stranu. Jak Anton bojuje s Mesogogem, aby zachránil Trenta, náhodně zničí zlo Dino Krystalu. Jako Bílý Strážce se Trent přidá k ostatním Strážcům a doufá, že jeho otec najde způsob, jak také zachránit sám sebe.

Jak Strážci začínají odemykat úplné potenciály Dino Krystalů, objevují Super Dino Mód, Tommy a Trent objeví Štít Triumfu, legendární sílu. Kombinovanou sílou pěti Dino Krystalů Conner vystoupí, aby přijal svůj osud a transformoval se v Triasového Strážce.

V konečné bitvě je Elsa přeměněna na obyčejnou ženu, Zeltrax je zničen, stejně tak Mesogogova Ostrovní Pevnost i s celým ostrovem a dokonce i Tommyho laboratoř. K zastavení Mesogoga musí Strážci použít všechnu sílu Dino Krystalů a v procesu přijdou i o své zvláštní schopnosti. Vrací se do normálního života obyčejných teenagerů.