Strážci
Jason
Zack
Trini
Kimberly
Billy
Tommy
Rocky
Adam
Aisha
Kat
Ninjor

Zordy
Dinozordy
Dračí Zord
Titanus
Bleskozordy
Tygří Zord
Tor
Ninja Zordy
Shogun Zordy
Sokolí Zord

Arzenál
Zbraně/Výbava
Vozidla

Spojenci
Protivníci
Monstra

Celé jméno: William "Billy" Cranston
Označení Strážce: Modrý Strážce, Modrý Ninja Strážce
Zbraně: Silo Kopí, Silo Pal, Blesko Prak
Příslušenství: Komunikátor, Morfér se Silo Mincí, Silo Krystal, Metalické Brnění, Modrý Žralocykl
Zordy: Dinozord Triceratopse, Bleskozord Jednorožce, Vlčí Ninja Zord, Modrý Shogun Zord
 
Billy byl jeden z pěti Strážců, kteří byli původně vybráni Zordonem k ochraně Země před Ritou Repulsou. Jako Modrý Strážce, Billy bojoval skvěle proti Formelínům a Tengám a Strážce zachránil nespočetněkrát svými vynálezy. Billy je nejchytřejší ze Strážců se svým super geniálním IQ. Jednou nešikovný a plachý, Billy se vyvinul do jistého a schopného člověka, kterým je dnes. V době Strážcovské krize, kdy byl čas vrácen Mistrem Ohavou, Billy převzal velení a ukázal se být schopným velitelem. Když Strážci získali Zeo Sílu, Billy zůstal v týmu jako poradce, komunikoval s nima ze Silo Komory a vyráběl jim zbraně a zordy. Billy dostal Silo Minci Triceratopse, která mu dala sílu tohoto dinosaura a kontrolu nad Dinozordem Triceratopse. Po útoku Rita Revolta na Andělský Háj, Billy ztratil svou sílu a získal novou sílu z Vlčí Silo Mince, která mu byla dána Ninjorem na jejich cestě do Chrámu Síly. Vlčí Silo Mince byla později zničena Ritou a Zeddem, když Mistr Ohava vrátil čas a změnil Strážce na děti. Zbraň Modrého Strážce je Silo Kopí, které se může rozdělit na dvě části. Ve spojení s ostatními zbraněmi utvoří Silo Blaster. Jako Modrý Strážce Billy získal větší sílu, rychlost a odolnost stejně jako omezenou projekci energie.

Když Ritin bratr, Rito Revolto, přišel na Zemi, uspěl ve zničení Bleskozordů a sil Strážců. Šest teenagerů muselo cestovat do Chrámu Síly, kde jim všem legendární válečník, Ninjor, dal sílu ninjů. S použitím této síly se všichni mohou transformovat do Ninja Strážců, poté morfovat a řídit Ninja Zordy. Modrý Ninja Strážce má zvýšenou rychlost, sílu a odolnost. Má také sílu zemního plavání, teleportace, fázování, multiplikace, projekce energie, hypnotického přesvědčování a mnoho dalších jiných ninja kouzel. Každý Ninja Strážce má stejné schopnosti ale ne všichni provozují všechny.

Mistr Ohava jednou použil Orb zkázy, aby změnil Strážce na bezmocné děti. Aby obnovili svůj věk a získali novou sílu, každé dítě muselo získat Zeo Krystal. Nicméně Billy obnovil svůj věk ještě před ostatními za pomoci stroje, který vyrobil. Poté poslal děti na jejich Zeo cestu.

Billy se později vrátil zpět na Zemi a založil vědecko-technologickou společnost Cranston Technologies, také známou jako Cranston Tech. Také pod svou společností postavil tajný Velín za účelem oživit Zordona. Experimentoval na energii Z-Vlny a jemu a Alphě 8 se podařilo najít částice roztříštěné Z-Vlny, které ale byly ve skutečnosti Rity Repulsy a při jejich shromáždění ovládly tělo Alphy 8 a Rita Repulsa se vrátila ve formě známé jako Robo Rita. Billy vylákal Robo Ritu ven a zavolal na pomoc své bývalé kolegy, kteří bojovali s armádou jejich Formelínů. Když Trini zachránila Billyho před smrtelným úderem, sama zahynula. O rok později v den Trinina úmrtí se Robo Rita vrátila z Temné Dimenze s Robo Minotaurem a Robo Haďákem, kterému se povedlo zajmout Jasona, Tommyho a Kimberly, aby jejich síla napájela její stroj času a Billy, Zack a Minh před nimi museli uprchnout. Billy poté řekne Alphě 9, aby aktivoval Protokol Bandora, který má upozornit všechny Strážce Vesmíru, že je Robo Rita zpátky. Billy a Alpha 9 experimentují se sekundárním připojením k Morfovací Síti. Výsledkem je, že byli schopni vytvořit záložní Silo Mince schopné duplikovat aktuálně aktivní síly, které dali Rockymu a Catherine, aby mohli společně použít Dino síly a zabránit Robo Ritě použít svůj stroj času, aby je zabila dříve, než z nich Zordon udělá Strážce Vesmíru. Po úspěšném zničení Rity se Billy znovu rozhodl odcestovat na Aquitar, aby strávil čas s Cestriou.