Strážci
Cole
Max
Danny
Taylor
Alyssa
Merrick

Zordy
Zvířecí Krystaly
Divoké Zordy
Divoký Megazord
Kongazord
Predazord
Isis Megazord
Animus Megazord
Pegasus Megazord

Arzenál
Zbraně/Výbava
Vozidla

Spojenci
Protivníci
Orgové

Před 3000 lety ve starodávné zemi zvané Animária vyrostlo ze Země zlo - zlá stvoření známá jako Orgové. Vedeni hrůznostrašným Mistrem Orgem, tato stvoření žili pouze pro destrukci. Pět mocných válečníků vyzbrojených magickými Krystalovými Meči ochraňovali Animárii proti Orgům. Aby ochránili Animárii, jak válka pokračovala, použili sílu mečů a zdvihli Animárii do nebe. Princezna Shayla zůstala na vznášejícím se ostrově v hlubokém spánku spolu s pěti Divokými Zordy a spolu čekaly na den, kdy budou znovu potřeba. Válečníci porazili Orgy s pomocí několika dalších Divokých Zordů, které byly postupně ztráceny a uvězňováni Orgama hluboko v Zemi.

Za dobu, která uplynula, znečištění oslabilo Zemi a umožnilo Orgům pomalu uniknout ze svých vězení. Princezna Shayla se probudila a Divoké Zordy si vybraly šampióny, kteří budou bránit Zemi jako Strážci Vesmíru. Taylor - tvrdá bojová pilotka, Danny - zřídka mluvící květinář, Max - vtipkující mladík, Alyssa - dobrosrdečná studentka univerzity a Cole - mladý muž vychovaný v divočině, který hledá svůj pravý původ. Mise Strážců narůstá na nebezpečí, když se vůdce všech Orgů, Mistr Org, vrátil, aby obnovil své impérium.

Při jejich dobrodružstvích Strážci objevují ztracené Divoké Zordy. V časech potřeby byly nové Zordy objeveny nebo se samy ukázaly Strážcům. Alyssa našla Slona, Max byl zachráněn Žirafou, Taylor pomohla Medvědům získat jejich pravé podoby, Cole byl před Mistrem Orgem zachráněn Gorilou a našel vejce, ze kterého se vylíhlo mládě Duchovního Ptáka, k Dannymu se přidali Nosorožec a Pásovec, Merrick a Shayla zpívali Jelenovi, aby ho přivedli zpět a duchovní cesta odhalila Colovi Sokola.

Generál Orgů jménem Nayzor otevřel hrobku, ve které po 3000 let ležel Zen-Aku. Uvězněn pěti Starodávnými Válečníky, Zen-Aku hledá pomstu zničením jejich následovníků - Strážců Divočiny. Znovu a znovu je porážel, dokud ho konečně neporazili oni. Strážci nakonec zjistili, že Zen-Aku byl Merrick, šestý Starodávný Válečník, který byl proklet vlčí maskou, kterou si nasadil, aby obdržel dostatek síly ke zničení Mistra Orga před 3000 lety. Strážci zlomili kletbu a vrátili Merricka do normálu. Merrickovy Divoké Zordy mu darovaly Lunární Vyvolávač, který používá k morfování v Lunárního Vlčího Strážce. Merrick se nepřidal k týmu, protože se cítil provinilý za své činy, ale pomáhá Strážcům, když je potřeba.

Mistr Org unesl Princeznu Shaylu kvůli rituálu, ve kterém bude vytvořeno Orgské Srdce. Při rituálu pomohou Toxica s Jindraxem Strážcům zachráněním Princezny, ale Mistr Org byl stále schopen vytvořit Orgské Srdce, které mu dalo neskutečnou sílu. Byl konečně zničen nespočetným množstvím Divokých Zordů, které se zjevily, aby pomohly bezmocným Strážcům. Toxica a Jindrax se usmířili se Strážci a odešli obejít svět. Princezna Shayla si vzala zpět sílu Strážců a zůstala na Animárii, zatímco Strážci se vrátili do normálních životů.